Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Rekompensaty za wzrost cen prądu to przychód podatkowy

12 maja 2020

Przedsiębiorca, który otrzymał dofinansowanie z tytułu podwyżek cen energii elektrycznej, powinien zapłacić z tego tytułu podatek dochodowy – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o spółkę zajmującą się produkcją zamków i zawiasów. Jako końcowy odbiorca energii elektrycznej miała ona prawo do rekompensaty za wyższe ceny prądu w III kwartale 2019 r. Rekompensata została wypłacona na podstawie nowelizacji z 28 grudnia 2018 r. ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2018 r. poz. 2538 ze zm.).

Spółka sądziła, że nie zapłaci podatku od otrzymanych pieniędzy. Powołała się na art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy o CIT, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetowych w ramach rządowych programów.

Pozostało 91% treści
Czytaj wszystkie artykuły
już od 14,90 zł za pierwszy miesiąc.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.