Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
CIT

Daninę płaci ten, kto amortyzuje

1 lutego 2023
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Jeżeli budynek powstał na cudzym gruncie, to podatek od przychodów z jego wynajmu lub dzierżawy płaci ten, kto go wybudował i amortyzuje, a nie właściciel nieruchomości – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Takie samo stanowisko prezentował już wcześniej, m.in. w interpretacji z 6 lutego 2020 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.509. 2019.1.AW).

Chodzi o sytuację, w której przedsiębiorca bierze grunt w najem lub w dzierżawę i wznosi na nim budynek, a następnie zaczyna go wynajmować. Powstaje w związku z tym pytanie, kto ma płacić podatek od przychodów z budynków (pierwotnie zwany podatkiem minimalnym) – właściciel nieruchomości czy jej najemca lub dzierżawca, który zarabia na inwestycji zlokalizowanej na cudzym gruncie. Odpowiedź nie zawsze była jasna.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.