Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Wypłata dywidendy rzeczowej będzie przychodem firmy

28 czerwca 2018

Resort finansów w ostatnim projekcie nowelizacji ustawy o CIT chce wprost określić skutki podatkowe wypłaty dywidendy rzeczowej dla spółki wypłacającej. Tym samym podtrzymuje swoje profiskalne stanowisko, które w tym roku jednoznacznie podważył Naczelny Sąd Administracyjny. Według sądu, jeśli spółka w ramach wypłaty dywidendy uprawnionym wspólnikom przenosi na nich prawa własności na przykład do nieruchomości, to nie oznacza to przychodu dla spółki, ponieważ nie jest to transakcja odpłatnego zbycia. Projekt MF idzie jednak w przeciwnym kierunku. Na co powinni być przygotowani podatnicy od 2013 roku?

@RY1@i02/2012/181/i02.2012.181.18300030l.802.jpg@RY2@

Krzysztof Gil doradca podatkowy, menedżer w Deloitte, biuro w Katowicach

Generalnie resort proponuje określić sposób ustalania przychodu z tytułu regulowania przez dłużnika części lub całości zobowiązania w formie niepieniężnej. W takim przypadku przychodem podatnika ma być wartość zobowiązania uregulowana w następstwie takiego świadczenia. O ile więc regulowanie zobowiązań pieniężnych pozostanie dla dłużnika neutralne podatkowo, rodząc ewentualnie prawo do rozpoznania kosztu podatkowego, to już jego uregulowanie w formie naturalnej będzie traktowane w sposób analogiczny do transakcji sprzedaży, gdzie zapłatą miałaby być wartość zobowiązania, z którego zwalnia się dłużnik. Dotyczyć ma to w szczególności regulowania zobowiązań z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów lub akcji w spółce. Znowelizowane przepisy na pewno poszerzą dzisiejszy zakres opodatkowania. Cel tego rozwiązania pozostaje czytelny, również w kontekście zamierzeń budżetowych na 2013 r. przewidujących znaczący wzrost dochodów z podatków, szczególnie w zakresie CIT.

Jak przełoży się to na wypłaty dywidend rzeczowych przez spółki, które wykorzystywały tę możliwość, gdy nie dysponowały gotówką?

W przypadku wejścia w życie nowelizowanych przepisów w obecnym kształcie podatnik wypłacający dywidendę rzeczową będzie traktował tę transakcję w sposób analogiczny do czynności sprzedaży. Wartość uregulowanego zobowiązania, a w tym przypadku wartość dywidendy, będzie dla niego przychodem podatkowym, który dodatkowo będzie mógł zostać określony w wartości rynkowej w przypadku zaniżenia przez podatnika stosownej wyceny.

Co powinny zrobić firmy, które zaplanowały wypłaty dywidend w formie rzeczowej?

Omawiane zmiany są szczególnie istotne dla podatników, którzy już w swoich planach biznesowych uwzględnili zamiar przeniesienia określonych składników majątku w formie świadczeń rzeczowych. W tym przypadku rewizja dokonanych założeń, w tym weryfikacja innych możliwości osiągnięcia założonego celu biznesowego czy też przyspieszenie planowanych działań, pozostają kluczowe wobec proponowanej treści nowelizacji.

Rozmawiał Przemysław Molik

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.