Dziennik Gazeta Prawana logo

Najem (nie)kontrolowany

21 sierpnia 2009

Główną zachętą do zawierania umów o najem okazjonalny ma być łatwiejsze pozbycie się zalegającego z czynszem lokatora. Jednak nikt chyba nie słyszał o eksmisji ze stumetrowego apartamentu. Będą to prawdopodobnie lokatorzy wynajmujący skromne M2. Problem w tym, że kiedy proszą oni dzisiaj o umowę, zaraz szybko z niej rezygnują, słysząc, że w takim razie czynsz wzrośnie o należny podatek. Są też właściciele, którzy wynajmują bardziej ryzykownym osobom. Najczęściej jednak wychodzą z założenia, że jeśli trafią na nieuczciwego lokatora, to lepiej sami poradzą sobie z natrętami, niż zrobią to za nich sądy i komornicy. Nie sądzę więc, że najem okazjonalny wpłynie wyraźnie na zmniejszenie szarej strefy wynajmu. Raczej skorzystają z niego ci, którzy już dzisiaj wynajmują lokale legalnie. Jeśli ustawodawca rzeczywiście chciałby poprawić bezpieczeństwo transakcji, powinien kierować eksmitowanych najemców do noclegowni.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.