Dziennik Gazeta Prawana logo

Poszukiwania winnego

7 kwietnia 2009

Rozpoczęty prawie dwa lata temu proces masowych uwłaszczeń w spółdzielniach pozwolił wielu mieszkańcom nabyć prawo własności do zajmowanych od lat lokali. Teraz chcą oni odizolować się od spółdzielni i zacząć gospodarować majątkiem na własny rachunek w ramach wspólnot mieszkaniowych. Nie należy im tego utrudniać, nawet wtedy gdy wspólnota pozbawia spółdzielnię dopiero co wyremontowanego i ocieplonego budynku. Przepisy już od dawna pozwalają prezesom spółdzielni księgować koszty remontów budynków tak, aby sprawiedliwie i zgodnie z faktami obciążać nimi każdego mieszkańca. Jeżeli zarządy nie dbały o interesy poszczególnych grup spółdzielców, to powinny teraz wziąć na swoje konto całą odpowiedzialność za nierozliczenie remontów. Właściciele lokali w nowo tworzonych wspólnotach nie mają złych intencji. Oni tylko korzystają z zagwarantowanych im ustawą uprawnień. Co więcej - nie uchylają się też od uzupełnienia składek na fundusz remontowy.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.