Dziennik Gazeta Prawana logo

Równo, czyli niesprawiedliwie

3 lipca 2018

Od pewnego czasu zapanowała moda na kwotowość. Najpierw mieliśmy kwotową podwyżkę emerytur, potem kwotową podwyżkę w służbach mundurowych. Możliwe, że teraz kwotowa podwyżka zostanie rozciągnięta na całą sferę budżetową. Takie działania mogą mieć uzasadnienie. Przy ograniczonych pieniądzach, gdy trzeba nadrobić wcześniejszy brak podwyżek, jakieś racje przemawiają za takim rozdziałem pieniędzy. Z punktu widzenia rządzących ważne mogą być jeszcze racje polityczne. Jest kampania wyborcza, więc miło, by obdarowany konkretnie wiedział, kto go obdarował. To nawet poniekąd zrozumiałe. Gdy dokoła był kryzys, rząd musiał płace w budżetówce mrozić i chwalić się Brukseli, że nie ulega presji i w imię dyscypliny finansów ich nie podwyższa. Teraz, gdy zdjęcie procedury nadmiernego deficytu jest na wyciągnięcie ręki, chciałby się bardziej pochwalić tym "mrożonym", że odetchną. Zwłaszcza że oni ten gest odczują dopiero od stycznia.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.