Cały świat pod własnym dachem
W poszukiwaniu inspiracji do wykończenia mieszkania warto wybrać się do dalekich krajów. Słońce Maroka, kolory Meksyku czy zapachy Dalekiego Wschodu możemy wówczas mieć na co dzień we własnej sypialni albo łazience. Coraz modniejsze staje się wykańczanie mieszkania oparte na wzornictwie z jednego kraju.
Moda na styl orientalny zaczęła się już dobre parę lat temu od popularności sklepów z meblami indyjskimi. Po bogato rzeźbionych szafach czy stolikach przyszła kolej na meble kolonialne. Zazwyczaj robione są z ciemnego, tropikalnego drewna (np. venge, mahoń, palisander, drewno tekowe). Wyróżnia je mniejsza liczba zdobień i raczej surowy styl. Hitem ostatnich miesięcy są zaś meble bambusowe i ratanowe. Wykonane z tych trwałych materiałów zachowują jednocześnie lekkość.
Jednak klimat wnętrza można z powodzeniem budować nie tylko meblami. Ogromną rolę spełniają też dodatki. I tak afrykańskie maski, narzuty przypominające zebrę, czarno-białe pasy, etniczne abażury do lamp czy składane z dwóch desek stołki - wszystko to czyni wnętrze w stylu afrykańskim.
Nieco inaczej wyglądają mieszkania po drugiej stronie Sahary w krajach Maghrebu. Najbardziej znany jest styl marokański. Pojawiły się już nawet sklepy specjalizujące się w meblach i dodatkach z tego regionu. Na www.marokostyle.com czy www.darmaroko.pl kupimy na przykład ratanowo-drewnianą skrzynię, stolik malowany na bardzo charakterystyczny dla Maroka kolor błękitny czy lustro Casablanca - drewniane, bogato rzeźbione i ozdobione metalem, ręcznie wykonane i ręcznie ozdobione.
W poszukiwaniu jeszcze bardziej egzotycznego stylu warto wybrać się aż za ocean. Od niedawna działa pierwszy sklep z artykułami wyposażenia wnętrz sprowadzanymi z Meksyku. Pod adresem www.kolorymeksyku.pl znajdziemy przede wszystkim płytki ceramiczne. Wyrabiane znaną od wieków tradycyjną techniką przypominają nieco portugalskie Azulejos, ale różnią się od nich niezwykle żywymi kolorami. Ręczne malowanie płytek powoduje, że każda jest oryginalna i niepowtarzalna.
W sklepie znajdziemy bardzo bogato zdobione, utrzymane w ciepłych kolorach południa umywalki: zarówno nadblatowe, jak i wpuszczane w blat. Każda jest osobnym dziełem sztuki wykonanym przez meksykańskich artystów. Jeszcze większą ekstrawagancją są ręcznie kute umywalki miedziane.
Taka umywalka, w połączeniu z barwnymi kafelkami, lustrem w ozdobnej ramie i zestawem akcesoriów, odmieni łazienkę i co rano będzie przenosić jej właściciela w magiczny świat południowoamerykańskich Indian.
@RY1@i02/2009/195/i02.2009.195.021.010a.001.jpg@RY2@
Kolorowe płytki są ręcznie malowane przez artystów z Meksyku
Materiały prasowe
@RY1@i02/2009/195/i02.2009.195.021.010a.002.jpg@RY2@
Dalekowschodnie, ratanowe meble firmy Opus-M
Materiały prasowe
Andrzej Kasprzyk
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu