Łagodniejsze wymogi w psychiatrii dziecięcej
Obniżenie wymagań dla personelu oraz zniesienie wymogu posiadania zespołu leczenia środowiskowego i oddziału dziennego – to główne zmiany, które zamierza wprowadzić resort zdrowia w odniesieniu do ośrodków udzielających pomocy psychiatrycznej dzieciom.
Ministerstwo wprowadza właśnie nowy model psychiatrii dziecięcej. Ma się on składać z trzech rodzajów placówek, podzielonych na trzy poziomy referencyjne. Pierwszy poziom, czyli ośrodki opieki środowiskowej, ma być najbliżej pacjenta – docelowo takie placówki, w których mają pracować psycholodzy i psychoterapeuci, mają działać w każdym powiecie. Lekarz psychiatra ma być dopiero na drugim poziomie, w środowiskowym centrum zdrowia psychicznego, które w swojej strukturze powinno mieć m.in. poradnię i oddział dzienny. Trzeci poziom to szpitale z całodobowymi oddziałami. Całość ma tworzyć swoistą piramidę – najwięcej placówek powinno być na pierwszym poziomie, najmniej na trzecim.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.