W poszukiwaniu straconego respiratora
Część sprzętu zamówionego przez szpitale nie była wykorzystana do walki z COVID-19. Wojewodowie sprawdzają, co się dzieje z tą aparaturą
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych w ciągu ostatniego roku wydała placówkom medycznym 6 tys. respiratorów. Do leczenia pacjentów covidowych wykorzystano 3–4 tys. z nich. Według Michała Kuczmierowskiego, prezesa RARS, zapotrzebowanie zgłaszane przez szpitale nie zawsze było racjonalne, części z nich przyświecała myśl: może się przyda. Agencja jednak sprzęt wydawała, bo – jak mówi – kwestionowanie zamówień odbierane byłoby jako brak troski o pacjentów.
– Szpitale nie mogły dokładnie przewidzieć, ile pacjentów będą musiały przyjąć. Skąd mogły wiedzieć, ile respiratorów zamówić? – odpowiada Waldemar Malinowski, szef Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych. Artur Zaczyński, dyrektor szpitala MSWiA oraz szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym, przyznaje, że część otrzymanego sprzętu wciąż jest w pudełkach. I dodaje, że pandemia się nie skończyła, nie wiadomo, jaka sytuacja będzie jesienią.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.