Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Zdrowie

Medycy potrzebują pilnych zmian

19 października 2023
Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Własny samorząd, finansowanie porad z koszyka NFZ czy uregulowanie zasad odpowiedzialności za wykonaną pracę – przedstawiciele zawodów medycznych mają dla nowego rządu konkretne propozycje

Ustawa z 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (Dz.U. poz. 1972) odpowiedziała na postulaty wielu środowisk, regulując zasady wykonywania ich profesji i odpowiedzialności zawodowej (patrz: infografika). Jednak nie wszyscy byli zainteresowani uregulowaniem ich zawodu w ustawie, niektórzy liczyli na to, że uda im się uzyskać jeszcze większą niezależność w ramach przepisów dotyczących tylko ich profesji. W nowej kadencji Sejmu dietetycy, psychoterapeuci i technicy dentystyczni będą się domagać wprowadzenia zmian, które zwiększą m.in. bezpieczeństwo pacjentów.

– Nowa ustawa ochroniłaby pacjentów przed osobami, które są popularne w mediach, chociaż nie są profesjonalistami w swoim zawodzie, a często udzielają porad – uważa Joanna Popek, przewodnicząca Polskiego Związku Zawodowego Dietetyków (PZZD).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.