Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Zdrowie

Programy profilaktyczne się nie przyjęły

13 lutego 2025
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Polacy nie chcą robić badań profilaktycznych umożliwiających wczesne wykrycie raka. W programach tego typu bierze udział bardzo niewiele osób, w dodatku z roku na rok ta liczba spada

Takie wnioski płyną z przygotowanego właśnie raportu, do którego dotarł DGP. Chodzi o raport „Programy onkologiczne w Polsce realizowane w latach 2022–2024” sporządzony przez All.Can Polska we współpracy z międzynarodową organizacją EFPIA. Przedstawia on stan profilaktyki onkologicznej w naszym kraju oraz rekomendacje, które mają umożliwić osiągnięcie unijnego celu, zgodnego z zaleceniami Rady Unii Europejskiej z 9 grudnia 2022 r. Unia założyła, że do 2025 r. 90 proc. osób kwalifikujących się do badań przesiewowych w kierunku raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego powinno być objętych badaniami profilaktycznymi w zakresie nowotworów. Jednak wygląda na to, że w Polsce ten cel nie zostanie osiągnięty.

Jak wynika z raportu, jeszcze w latach 2012–2015 z badań w kierunku raka jelita grubego skorzystało 16 proc. osób z grupy ryzyka, w profilaktyce raka szyjki macicy ponad 20 proc., a w programie badań w kierunku raka piersi ok. 40 proc. Profilaktyczną mammografią objęto 32,1 proc. kobiet, a cytologią 11,4 proc. (stan na 1 listopada 2024 r.). Zainteresowanie spada, mimo że od 1 listopada 2023 r. profilaktyczną mammografię na NFZ mogą robić panie w wieku 45–74 lata. Wcześniej przysługiwała ona kobietom w wieku 50–69 lat.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.