Dziennik Gazeta Prawana logo

Polacy mają gorszy dostęp do świadczeń niż Węgrzy

7 kwietnia 2009

Polski system ochrony zdrowia należy do jednych z najgorszych w Europie - wynika z rankingu Patient Empowerment Index. Jego autorzy porównali europejskie systemy ochrony zdrowia. Polska zajęła w nim odległe 25 miejsce (na 31). Badania wskazują, że polscy pacjenci zbyt długo czekają w kolejkach do zabiegów i do specjalistów. Poza tym nie mają dostępu do całodobowej informacji, gdzie mogą uzyskać pomoc medyczną w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia lub zagrożenia życia. Z rankingu wynika, że najlepsze systemy opieki medycznej są w Danii, Niemczech, ale także w Szwajcarii i w Finlandii. UE lepiej niż Polskę ocenia również Czechy, Słowację czy Węgry. Wyższe miejsca w rankingu zawdzięczają m.in. przeprowadzeniu reformy systemu lecznictwa.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.