Dziennik Gazeta Prawana logo

Zła recepta na zdrowie

30 stycznia 2009

Do szpitali trafiło w 2008 roku 5 mld zł dodatkowych środków. W tym samym czasie ich długi zmalały o 1 mld zł. Pacjenci nie odczuli też specjalnej poprawy jakości czy dostępności usług. Mówi to wiele o tym, jak nieefektywnie jest zorganizowany rodzimy system lecznictwa. Rząd zapowiada podwyższenie za rok składki zdrowotnej. Do systemu lecznictwa ma trafić dodatkowe 6,1 mld zł. Znów może się jednak okazać, że w żaden sposób nie przełoży się to na poprawę sytuacji pacjentów. Kolejki do deficytowych zabiegów i operacji się nie skrócą, a pacjenci będą nadal leżeć na szpitalnych korytarzach. Pewne jest natomiast jedno, wzrost składki każdy z nas odczuje w zasobności własnego portfela. Tylko czy w momencie kryzysu gospodarczego, zmniejszającej się liczby miejsc pracy to najbardziej trafione rozwiązanie. Czasami lepiej zastosować metodę marchewki niż kija.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.