Przed kłopotami ze wzrokiem może ustrzec odpowiedni tryb życia
Palenie tytoniu, otyłość, zła dieta i wiek to niektóre z czynników mogących spowodować osłabienie ostrości widzenia lub nawet całkowitą utratę wzroku w wyniku zwyrodnienia plamki. Na upływ czasu wpływu nie mamy, na pozostałe czynniki już tak.
Prowadząc odpowiedni tryb życia oraz stosując suplementy diety można zapobiec rozwojowi zwyrodnienia plamki związanej z wiekiem (AMD). Każda osoba powyżej 50 roku życia jest zagrożona rozwojem tej choroby, jednak są czynniki ryzyka, które w sposób szczególny wpływają na proces zwyrodnienia plamki. Mają one niekorzystny wpływ na naturalne mechanizmy obronne narządu wzroku. Najważniejsze z nich to palenie tytoniu, zła dieta zawierająca za mało luteiny i zeaksantyny, otyłość, narażenie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, predyspozycje rodzinne, płeć (kobiety są bardziej niż mężczyźni narażone na rozwój AMD), nadciśnienie tętnicze i jasne tęczówki.
W przypadku osób palących papierosy ryzyko utraty wzroku w późniejszym okresie życia jest aż dwukrotnie wyższe niż w przypadku osób niepalących. Palenie tytoniu jest przyczyną zwiększonego wytwarzania w organizmie wolnych rodników, które niszczą komórki i mogą spowodować pogorszenie zaopatrzenia siatkówki w składniki odżywcze chroniące plamkę przed uszkodzeniem. Dym tytoniowy także niekorzystnie wpływa na ukrwienie siatkówki.
Kolejnym czynnikiem ryzyka zachorowania na AMD jest dieta. Zdrowa dieta zawierająca duże ilości zielonych warzyw takich jak kapusta, szpinak, brokuły, groszek, brukselka oraz jarmuż i kukurydza może zapobiec utracie wzroku. I odwrotnie - dieta nieprawidłowa, na przykład niezdrowe jedzenie w barach szybkiej obsługi może przyczynić się do osłabienia wzroku i rozwoju zwyrodnienia plamki, fragmentu siatkówki odpowiadającego za najostrzejsze widzenie.
Luteina i zeaksantyna - dwa karotenoidy będące składnikiem barwnika plamki mają zasadnicze znaczenie dla ochrony wzroku. Wyniki badań naukowych dowiodły, że obydwa związki działają jak wewnętrzne okulary przeciwsłoneczne filtrując światło niebieskie i chroniąc siatkówkę przed wpływem wolnych rodników. Obydwa karotenoidy są głównymi elementami systemu obronnego narządu wzroku.
Aby zapewnić ich odpowiedni poziom należałoby zwiększyć 3-4-krotnie spożycie zielonych warzyw zawierających luteinę i zeaksantynę, a także żółtka jajek. Pamiętajmy, że nie tylko niedobór luteiny i zeaksantyny, które są odpowiedzialne za zachowanie prawidłowej gęstości barwnika, wpływa niekorzystnie na system ochronny plamki i może doprowadzić do postępującego jej zwyrodnienia, ale także niedobór witamin C i E, cynku. Czasem dobrym rozwiązaniem jest przyjmowanie suplementów diety, o których warto porozmawiać ze swoim lekarzem
Dla naszego wzroku równie niebezpieczne jak palenie papierosów czy nieodpowiednia dieta jest długotrwałe narażenie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych bez używania okularów ochronnych. To również może spowodować uszkodzenie siatkówki i doprowadzić do nieodwracalnego osłabienia ostrości widzenia, a nawet do utraty wzroku.
Promienie słoneczne skupiają się na siatkówce w jej centralnej części nazywanej plamką, która odpowiada za najostrzejsze widzenie. Promieniowanie będące częścią światła słonecznego powoduje również tworzenie się szkodliwych substancji o działaniu utleniającym - wolnych rodników, które uszkadzają siatkówkę. Proces ten może doprowadzić do nieodwracalnego osłabienia widzenia, a nawet do całkowitej utraty wzroku. Z tego powodu latem koniecznie trzeba nosić dobre okulary (ale nie kupione na ulicy, tylko u optyka, z odpowiednimi filtrami).
Oprócz stosowania suplementów diety i prowadzeniu zdrowego trybu życiu zwłaszcza osoby, u których istnieją czynniki ryzyka rozwoju tego schorzenia, powinny regularnie zgłaszać się na badania do okulisty.
● 10-12 ugotowanych piersi z kurczaka
● 400 gramów gotowanych brokułów
● 400 rozmrożonego szpinaku
● 2 filiżanki sera
● 1/4 filiżanki majonezu
● 1 łyżka stołowa masła
● sól i pieprz do smaku
Piersi z kurczaka należy ugotować na niewielkim ogniu do miękkości. Następnie należy dodać brokuły i szpinak i gotować przez następnych 10 minut. Odcedzić. Wyfiletować kurczaka i wszystkie składniki z powrotem włożyć do garnka. Dodać pozostałe składniki. Wymieszać, przykryć i zapiekać przez 1 godzinę w piekarniku rozgrzanym do temperatury 170°C.
Oprac. MK
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu