Znów dopłacimy do składek zdrowotnych rolników
Rząd nie ma żadnego projektu ustawy zmieniającej zasady opłacania ubezpieczeń dla tej grupy. To oznacza, że w 2014 r. po raz trzeci będą obowiązywać prowizoryczne rozwiązania
Konieczność zmian zasad płacenia składek zdrowotnych przez rolników wymusił wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 26 października 2010 r. (sygn. akt K 58/07, Dz.U. nr 205, poz. 1363). Sędziowie uznali wówczas, że budżet państwa nie może dalej finansować składek zdrowotnych za wszystkich rolników bez względu na ich dochody. Dali rządowi czas do 4 lutego 2012 r. na przygotowanie nowych rozwiązań. Ten jednak nic nie zrobił. Kiedy pojawiła się groźba, że rolnicy stracą prawo do bezpłatnego leczenia w przychodniach i szpitalach, w ekspresowym tempie zostały przyjęte rozwiązania tymczasowe. Tylko do końca 2012 r. rolnicy mający gospodarstwa poniżej 6 ha zostali zwolnieni z płacenia z własnej kieszeni składek zdrowotnych. Pieniądze na ten cel znaleziono w budżecie państwa. Z kolei właściciele gospodarstw od 6 ha zostali zobowiązani do zapłacenia 1 zł za każdy hektar.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.