Dziennik Gazeta Prawana logo

W pracowniach patomorfologii będą obowiązywały standardy

Szpital udostępni choremu na jego wniosek materiał pobrany przed laty do badania onkologicznego

Patomorfolodzy, czyli lekarze zajmujący się m.in. rozpoznawaniem chorób na podstawie wyników badań histopatologicznych, doczekają się wreszcie standardów obowiązujących w ich pracy. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przygotowało właśnie Ministerstwo Zdrowia. Dotychczas funkcjonowanie zakładów i pracowni patomorfologii nie było uregulowane w żadnym akcie prawnym. Stąd też na ogół były traktowane jak medyczne laboratoria diagnostyczne. Patomorfolodzy wskazują jednak na odrębność ich pracy, która wynika m.in. z tego, że wyniki badań laboratoryjnych są odczytywane z urządzeń, a w zakładach i pracowniach patomorfologii w całości są efektem pracy lekarza. Dlatego tak ważne jest, by każda jego czynność została szczegółowo zdefiniowana.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.