Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Zdrowie

Podwyżki nadal z wątpliwościami

26 lipca 2022
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Nadal nie wiadomo, czy dzięki zwiększonym wycenom szpitalom uda się sfinansować podwyżki. Wątpliwości jest tyle, że konieczne jest spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i NFZ. Dyrektorzy podkreślają, że odpowiedzi potrzebne są na już

Przypomnijmy, od 1 lipca obowiązują nowe stawki minimalnych płac dla pracowników medycznych, co oznacza, że ci zatrudnieni w oparciu o umowy o pracę mają zarobić - według deklaracji resortu zdrowia - od 17 proc. do 41 proc. więcej (wprowadziła je majowa nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw; Dz.U. z 2022 r. poz. 1352).

Ustalono, że pieniądze na ten cel zostaną przekazane lecznicom przez NFZ na podstawie nowych wycen świadczeń przygotowanych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Wydała ona rekomendację, przedstawiając dwa warianty, z których ministerstwo zatwierdziło ten uwzględniający zarówno podwyżki wynikające z ustawy, jak i m.in. wzrost wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na podstawie umów innych niż umowa o pracę, a także odrębne rozwiązania dla obszarów świadczeń zidentyfikowanych jako wymagające pilnej interwencji w zakresie zwiększenia poziomu finansowania.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.