Pacjenci oczekują transformacji cyfrowej
Eksperci panelu „Cyfrowa transformacja w medycynie” podczas HCC 2022 byli zgodni: e-rewolucja się zaczęła, ale przed nami długa droga. Zarządzanie danymi, regulacje, pozycja pacjenta w systemie – to niektóre z wyzwań
Kluczowe jest, jak podkreślali uczestnicy debaty, żeby dane szły za pacjentem. To jeden z motorów napędowych zmian systemu ochrony zdrowia. I choć świadomość już jest, to nadal ten problem nie został w pełni rozwiązany. Jak mówił prof. Maciej Banach, sekretarz generalny Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego, prezes think tanku „Innowacje dla Zdrowia“ MedIT Innovations, kiedyś pacjent przychodził do lekarza z reklamówką pełną wyników badań, z całą historią medyczną. Wprowadzenie e-rozwiązań miało takie sytuacje wyeliminować. Na razie się nie udało. Jak opowiada prof. Banach, nadal jest tak, że jeśli pacjent przenoszony jest ze szpitala do szpitala, to w nowym miejscu nie ma historii jego leczenia czy listy przepisywanych leków u lekarza rodzinnego. Jego zdaniem powoli się to zmienia, skok jest bardzo duży, ale nadal to są początki.
Jedną z przeszkód jest brak komunikacji systemów. Problemem nie jest brak danych – dane pacjentów znajdują się w systemach szpitalnych. Jednak trudno je przekazać do placówki, która posługuje się innym systemem albo zmienić to wewnątrz jednostki. Problemem bywają finanse.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.