Dziennik Gazeta Prawana logo

Lekarze: ułatwienia tak, kary nie

25 listopada 2019

Naczelna Rada Lekarska popiera rozwiązania, które pozwolą na łatwiejsze przyłączenie się do systemu informatycznego P1. Negatywnie ocenia jednak propozycję wprowadzenia kar za niewykonanie tego obowiązku

Samorząd lekarski odniósł się do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, tzw. OWU (Dz.U. z 2016 r. poz. 1146 ze zm.). Zaproponowano w nim wprowadzenie obowiązku podłączenia się świadczeniodawców do Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (system P1), co jest warunkiem wystawiania przez nich recept i skierowań w postaci elektronicznej. Ponieważ wystawianie e-recept będzie obowiązkowe już od nowego roku, każda placówka mająca umowę z NFZ musi mieć taką możliwość. Świadczeniodawca, który znajdzie się poza systemem P1, nie będzie bowiem w stanie wykonać obowiązków nałożonych na niego przepisami ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 408 ze zm.).

Pozostało 75% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.