Dziennik Gazeta Prawana logo

Będzie standard zwalczania zakażeń szpitalnych

3 września 2019

Procedury przeciwepidemiczne służące zapobieganiu szerzenia się zakażeń w szpitalach zostaną uregulowane w formie standardu medycznego. W resorcie zdrowia trwają prace nad rozporządzeniem w tej sprawie. Poinformowała o tym wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko w odpowiedzi na interpelacje poselskie. W związku z lipcowym raportem na temat leczenia antybiotykami, w którym Najwyższa Izba Kontroli alarmowała o rosnącej liczbie zakażeń lekoopornymi bakteriami i braku należytego nadzoru nad antybiotykoterapią, do resortu wpłynęło wiele pytań.

Obecnie – zgodnie z ustawą z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz. U. z 2019 poz. 1239) – nadzór nad zakażeniami szpitalnymi spoczywa w dużej mierze na kierownikach placówek, którzy są zobowiązani m.in. do oceny ryzyka, monitorowania i rejestracji zakażeń oraz czynników alarmowych, prowadzenia ich rejestru i przekazywanie raportów o bieżącej sytuacji epidemiologicznej szpitala, a także ograniczania lekooporności oraz zgłaszania w ciągu 24 godzin potwierdzonego epidemicznego wzrostu liczby zakażeń szpitalnych. Jednak każdy podmiot organizuje te działania we własnym zakresie – zgodnie z wytycznymi krajowych konsultantów.

Pozostało 81% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.