Pomoc dla chorych na EB coraz bliżej
Rozporządzenie, na mocy którego pęcherzykowe oddzielenie naskórka (EB) będzie świadczeniem odrębnie finansowanym, zostało skierowane już do publikacji. Wciąż trwają prace nad zarządzeniem prezesa NFZ, które wprowadzi katalog produktów dla chorych dystrybuowanych za pośrednictwem szpitali.
Od lipca, wraz ze zmianą listy refundacyjnej, wzrosły dopłaty do opatrunków stosowanych przez chorych na EB. Była to już kolejna w ostatnich latach podwyżka cen. Koszty pielęgnacji dla pacjentów znacząco się zwiększyły; jednocześnie refundacja tych produktów nie jest dużym obciążeniem dla państwa, ponieważ chorych jest w Polsce ok. 100. Z przedstawicielami organizacji reprezentujących tę grupę pacjentów spotkał się na początku lipca minister zdrowia. Zapewnił po nim, że otrzymają niezbędne produkty bezpłatnie „zrefundowane w wizycie lekarskiej”.
Dystrybucja potrzebnych im wyrobów medycznych odbywać się będzie przez szpitale. W tym celu zmieniono rozporządzenie z 19 czerwca 2017 r. w sprawie określenia wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania (t.j. Dz.U. poz. 1225 ze zm.), dodając EB do wykazu świadczeń finansowanych w ramach sieci szpitali, ale poza ryczałtem. Nowela czeka na publikację w Dzienniku Ustaw, wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.