Samorząd lekarski za szybszym wzrostem płac
Podwyższenie współczynników pracy i kwota bazowa na poziomie średniej krajowej już w tym roku – to postulat Naczelnej Rady Lekarskiej wobec procedowanej nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Dziś zajmie się nią senacka komisja.
Nowelizowana ustawa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1473 ze zm.) stanowi, że minimalne płace to iloczyn wskaźnika przypisanego danym grupom zawodowym i kwoty bazowej. Do określonego w ustawie minimum dochodzi się stopniowo – co roku 1 lipca podwyższając płace będące poniżej tej kwoty. Docelowa wartość ma być osiągnięta w 2022 r. Uchwalona przez Sejm ustawa przewiduje podwyższenie kwoty bazowej z 3,9 tys. zł do 4,2 tys. zł. Od przyszłego roku ma być ona równa średniej krajowej.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.