Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Niepełnowsparcie

Niepełnowsparcie
Getty Images
21 lipca 2021

Mocne zapowiedzi dotyczące wsparcia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Strategie i plany. Gros tych rozwiązań pozostaje jednak tylko w sferze deklaracji

Do końca 2021 r. uchwalenie ustawy, potem dwa lata okresu przejściowego, a od 2024 r. wejście w życie nowego systemu orzekania o niepełnosprawności. Taki plan przedstawił w lutym tego roku Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. Wątpliwe jednak, czy ten harmonogram zostanie dochowany, bo konsultacje miały ruszyć w czerwcu. Tak się nie stało. Mimo wielu prób rozmowy na ten temat, minister nie znalazł czasu, a spytany o konkrety resort rodziny do czasu zamknięcia tego wydania DGP nie przesłał odpowiedzi.

Tymczasem zdaniem ekspertów odkładana reforma orzecznictwa jest jednym z największych zaniechań w kontekście osób z niepełnosprawnościami. – Bez niej nie da się kompleksowo podejść do tematu, a wszelkie działania będą jedynie nakładką na źle działający system – ocenia Paweł Kubicki z Katedry Polityki Społecznej SGH i inicjatywy „Chcemy Całego Życia!”.

Pozostało 91% treści
Możesz czytać nasze artykuły dzięki partnerowi PWC.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.