Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

W skrócie

29 czerwca 2018

Prezydent podpisał wczoraj nowelizację ustawy o odpadach, uchwaloną 22 stycznia. Nowelizacja pozwala m.in. na zamykanie z urzędu składowisk odpadów, które nie spełniają wymogów prawa. Zgodnie z nowymi zasadami nie będzie można wywozić poza granice województwa odpadów niezawierających substancji niebezpiecznych. Będą one musiały być zagospodarowywane lub utylizowane tam, gdzie zostały wytworzone.

W poniedziałek na konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska przekonywała, że obywatelski projekt ustawy, która ma zagwarantować kobietom 50-proc. obecność na listach wyborczych, nie ma szans powodzenia. Jeśli nawet ustawa zostanie uchwalona, to uchyli ją Trybunał Konstytucyjny. Obywatelski projekt - z inicjatywy Kongresu Kobiet - złożono w Sejmie w grudniu 2009 r. W czwartek ma odbyć się jego pierwsze czytanie.

Prezydent podpisał wczoraj nowelizację ustawy o poręczeniach i gwarancjach Skarbu Państwa, uchwaloną 22 stycznia. Zmiany przewidują, że rachunek rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych Skarbu Państwa będzie zasilany przychodami z prywatyzacji. Nowela zwalnia szefa resortu skarbu z corocznego wskazywania akcji i udziałów państwowych spółek, które na podstawie decyzji Rady Ministrów są wyodrębniane z zasobu majątkowego Skarbu Państwa.

Dziś Rada Ministrów zajmie się nowelizacją ustawy - Prawo telekomunikacyjne. Nowela zawiera nową definicję abonenta. Będzie za niego uznawana także osoba, która nie zawarła pisemnej umowy o świadczenie usług. Abonentem będą więc również użytkownicy usługi przedpłaconej w telefonii komórkowej.

Resort sprawiedliwości zorganizował wczoraj spotkanie poświęcone odznaczeniom ministra za sumienne wykonywanie obowiązków prokuratora. Prokurator Izabela Dołgań-Szymańska otrzymała nagrodę za m.in. wyjątkowe zaangażowanie i sprawność podejmowanych działań w wyjaśnieniu zabójstwa warszawskiego policjanta. Prokuratora Mikołaja Rydza odznaczono za m.in. wyjątkowe zaangażowanie w wyjaśnienie sprawy usiłowania pozbawienia życia małoletniej Sylwii M.

Wprowadzenie rejestru kancelarii patentowych prowadzonych w formie spółek kapitałowych przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rzecznikach patentowych, którym zajmie się dziś Rada Ministrów. Nowela zakłada także, że zawód rzecznika patentowego na terytorium Polski będą mogli wykonywać wszyscy obywatele Unii, których kwalifikacje zostały potwierdzone w innym państwie członkowskim. Projekt przewiduje także likwidację obowiązku nieprzerwanego wykonywania zawodu przez rzeczników patentowych.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.