Dziennik Gazeta Prawana logo

Ślimacze tempo walki z biurokracją

2 lipca 2018

Władzomierz

W tym tygodniu w ramach Władzomierza ocenialiśmy obietnice rządzących, które dotyczyły uproszczenia procedur biurokratycznych. "Powołamy biuro interwencyjne (pogotowie antybiurokratyczne) pod kierownictwem pełnomocnika prezesa Rady Ministrów, które będzie zbierało skargi obywateli na absurdy biurokratyczne i na bieżąco interweniowało w urzędach i instytucjach, wymuszając uproszczenie i przyspieszenie załatwiania spraw". To fragment programu wyborczego PO z 2011 r. Na papierze wygląda pięknie, ale w praktyce w żadnym z ministerstw, do których dzwoniliśmy, o takim projekcie nie słyszano. W KPRM na nasze pytania dotyczące pogotowia antybiurokratycznego odpowiedziano, że został powołany pełnomocnik rządu ds. deregulacji gospodarczych. "Do jego kompetencji należy m.in. bieżące monitorowanie prac deregulacyjnych rządu, (...) oraz promowanie dobrych praktyk administracji dotyczących sposobu realizacji przepisów regulujących działalność gospodarczą". Niestety, "promowanie dobrych praktyk" znacząco różni się od "wymuszania uproszczenia". Obietnica złamana.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.