Rząd ogranicza swobodę partnerów
Dialog społeczny
O składzie przyszłych rad rynku pracy ma rozstrzygać minister pracy. Tę rządową propozycję krytykują partnerzy społeczni. Forum Związków Zawodowych (FZZ) w piśmie do szefa resortu zarzuca rządowi brak zaufania do strony związkowej. Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ustanawia rady rynku pracy (zamiast obecnych rad zatrudnienia) jako organy doradcze w sprawach polityki rynku pracy na szczeblu centralnym, wojewódzkim i powiatowym. W ich skład wejdą przedstawiciele związkowów i pracodawców oraz samorządu terytorialnego.
Krytyka FZZ dotyczy zasad wyboru członków tych gremiów. Z projektu wynika, że każda organizacja miałaby zgłaszać ministrowi pracy trzech kandydatów, a ten dokonywałby wyboru spośród nich jednej osoby, biorąc pod uwagę ścieżkę jej kariery i doświadczenie w obszarze rynku pracy.
Przeciwne rządowym propozycjom są także pozostałe organizacje związkowe.
- To rozwiązanie narusza naszą suwerenność i samorządność, a także pokazuje, że rząd nie traktuje strony związkowej jako równorzędnej - uważa Marek Lewandowski, ekspert NSZZ "Solidarność".
Zdaniem Bogdana Grzybowskiego, eksperta OPZZ, poprzez przyjęcie takiej metody rekrutacji do ciał doradczych strona rządowa pokazuje, że uważa partnerów społecznych za podmioty nieodpowiedzialne, które mogłyby rekomendować do rad rynku pracy nieodpowiednie osoby. Sprzeciw budzi też sposób jej wprowadzania do projektu.
- Projekt przekazany nam w konsultacjach nie zawierał spornego rozwiązania, pojawiło się dopiero tuż przed jego przyjęciem przez rząd. Pozostaje nam teraz wnioskowanie o zmianę tych zapisów w komisji sejmowej - wskazuje ekspert OPZZ.
Propozycję krytykują też pracodawcy.
- Nie widzimy dla niej racjonalnego uzasadnienia. To niepotrzebna ingerencja w autonomię organizacji pracodawców - twierdzi Monika Zaręba, ekspert Pracodawców RP.
Karolina Topolska
Projekt czeka na przesłanie do Sejmu
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu