Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Polityka

Poznaliśmy prezydentów. Sejmiki dla PO

26 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

W Warszawie będzie rządzić Hanna Gronkiewicz-Waltz, w Krakowie nadal Jacek Majchrowski. Ryszard Grobelny pokonał w Poznaniu Marię Pasło-Wiśniewską

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki II tury wyborów samorządowych. 26 listopada 2006 r. wybieraliśmy wójtów, burmistrzów i prezydentów w tych miejscowościach, w których żaden z kandydatów nie osiągnął 50 proc. poparcia. Jak informował sędzia PKW Stanisław Kosmal, w I turze nie udało się wybrać 843 wójtów, burmistrzów i prezydentów. W II turze wybraliśmy 827 spośród nich (w 16 przypadkach termin głosowania na wójtów, burmistrzów i prezydentów został przeniesiony na 10 grudnia). Dwóch wójtów i burmistrzów - w Rajgrodzie w woj. podlaskim oraz w Gręboszowie w woj. małopolskim - będzie wybranych przez rady.

Kto ostatecznie porządzi miastami i gminami? W stolicy zwycięzca z I tury Kazimierz Marcinkiewicz (PiS) musiał ostatecznie uznać wyższość Hanny Gronkiewicz-Waltz (PO), która uzyskała 53,18 proc. głosów. Prawdopodobnie przejęła elektorat Marka Borowskiego (Lewica i Demokraci), mimo że ten nie udzielił oficjalnie poparcia kandydatce PO. Za to zrobił to prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski. Frekwencja wyborcza w II turze wyniosła w stolicy 53,04 proc. i była znacznie wyższa od średniej krajowej (39,69 proc.). Warto przypomnieć, że w związku z katastrofą w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej i ogłoszeniem żałoby narodowej kandydaci zakończyli kampanię wyborczą przed II turą 23 listopada.

W Radomiu 30-letni Andrzej Kosztowniak (PiS) pokonał niezależnego Zdzisława Marcinkowskiego, w podstołecznych Ząbkach wygrał zaś 30-letni Ryszard Perkowski, popierany przez PIS, w II turze uzyskał prawie 68 proc. głosów.

A jak było w innych rejonach kraju? W woj. śląskim w Bielsku-Białej zwyciężył Jacek Krywult (startujący z własnego komitetu, który już w I turze uzyskał 68 proc. głosów, pokonując zdecydowanie wszystkich kandydatów). W Gliwicach po raz kolejny zwyciężył, także w I turze, Zygmunt Frankiewicz (PO) z 55,4 proc. W Zabrzu w II turze wygrała Małgorzata Mańka-Szulik zgłoszona przez Komitet Wyborczy "Skuteczni dla Zabrza", bezpartyjna. W Katowicach klasą dla siebie był Piotr Uszok zgłoszony przez KWW "Forum Samorządowe i Piotr Uszok" - w I turze przekroczył 73 proc. głosów. W Dąbrowie Górniczej Zbigniew Podraza pokonał Zbigniewa Meresa z PO.

W większości małopolskich miast i gmin w drugiej turze potykali się kandydaci niezależni. Do pojedynku między PO i PiS doszło tylko w Nowym Sączu. Ostatecznie o włos wygrał Ryszard Nowak z PiS - 50,09 proc. głosów. W Rabce Ewa Przybyło z KWW Ewy Przybyło uzyskała w II turze ponad 54 proc. głosów. W Krakowie niezależny Jacek Majchrowski pokonał w II turze kandydata PiS Ryszarda Terleckiego. W Tarnowie "polityków" pokonał Ryszard Ścigała, były prezes tamtejszych Azotów, i to już w I turze. Także w I turze w Brzesku Jan Musiał ze Wspólnoty Samorządowej uzyskał ponad 80 proc. głosów, a w Wadowicach Ewa Filipiak ze Wspólnego Domu otrzymała ponad 77 proc. głosów. Również w Nowym Targu Marek Fryźlewicz z Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej przekroczył 50 proc. W Skawinie ponownie burmistrzem został Adam Najder. Z kolei Zabierzów ma nowego wójta. Halinę Kurtykę zastąpi na tym stanowisku Elżbieta Burtan (56 proc.).

W Poznaniu niezależny Ryszard Grobelny pokonał w II turze Marię Pasło-Wiśniewską z PO. W Gdyni już w I turze zwyciężył bezapelacyjnie Wojciech Szczurek uzyskując aż 85,81 proc. głosów. Niewiele ustępował mu wrocławski zwycięzca Rafał Dutkiewicz (kandydat niezależny z poparciem PiS i PO). Wygrał, zdobywając 84,53 proc. głosów. W Gdańsku ponad 60 proc. głosów zebrał Paweł Adamowicz (PO). W Sopocie o 2 proc. więcej uzyskał Jacek Karnowski (PO). W Szczecinie potrzebna była II tura. Popierany przez PO Piotr Krzystek pokonał w niej Jacka Piechotę (LiD).

Wybory przebiegały w obu turach w zasadzie spokojnie. Do kilku incydentów związanych z rozklejaniem, zrywaniem czy zamalowywaniem plakatów doszło m.in. w Gdańsku, Szklarskiej Porębie czy gminie Koło. W miejscowości Trzcianka w gminie Śliwcza przewodnicząca komisji próbowała wrzucić dwie karty do urny. Według Zbigniewa Matwieja, rzecznika policji, większość zakłócających przebieg głosowań zatrzymano, przesłuchano i wypuszczono do domów. Odpowiedzą przed sądami grodzkimi. O kilku incydentach wspomniał też sędzia Stanisław Kosmal. Chodziło m.in. o wybicie szyby w lokalu wyborczym, a także o spalenie w Kamieniu Pomorskim samochodu oklejonego plakatami jednego z kandydatów.

@RY1@i02/2015/086/i02.2015.086.05000010b.802.jpg@RY2@

Kto zasiądzie w sejmikach

(Zofia Jóźwiak, T.J.)

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.