Eksperci szefa rządu w podwójnej roli
Dwóch specjalistów premiera ds. legislacji jest wśród nowo wybranych sędziów SN, a dwóch innych zasiada we władzach spółek państwowych. Są wątpliwości, czy te zadania się nie kłócą
Marek Dobrowolski oraz Krzysztof Wiak – dwaj doktorzy habilitowani z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zostali w tym miesiącu powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę do Sądu Najwyższego. Z kolei pod koniec września premier Mateusz Morawiecki włączył ich obu do składu Rady Legislacyjnej, ciała opiniodawczo-doradczego ulokowanego w strukturach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Funkcję orzeczniczą ze stanowiskiem specjalisty legislacyjnego szefa rządu łączy obecnie także sędzia NSA prof. Antoni Hanusz. Teoretycznie może się więc zdarzyć, że całej trójce przyjdzie rozstrzygać sprawy na podstawie prawa, które oceniali i poprawiali na etapie projektu.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.