W każdym okręgu wybierzemy co najmniej trzech europosłów
W przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego zmieni się układ mandatów w okręgach wyborczych i liczba zgłaszanych kandydatów. Takie zmiany przewiduje nowelizacja kodeksu wyborczego, która trafi teraz pod obrady Senatu.
Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelizacją w każdym okręgu wyborczym będzie wybieranych co najmniej trzech europosłów. Obecnie jest to znacznie bardziej skomplikowane. Dla przykładu w wyborach w 2014 r., kiedy wybieraliśmy 51 posłów (w poprzednich kadencjach liczba ta wynosiła 54 oraz 50), Polska została podzielona na 13 okręgów. Głosy oddane na listy przeliczane są na mandaty w skali kraju metodą d’Hondta. Po ustaleniu liczby mandatów przypadających poszczególnym komitetom rozdziela się je pomiędzy listy i kandydatów. Mandat dostają ci, którzy na danej liście dostali najwięcej głosów.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.