Dziennik Gazeta Prawana logo

Winiety odchodzą do lamusa

27 czerwca 2018

Już od 1 lipca kierowcy samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony nie będą już musieli wykupywać papierowych winiet. Tego dnia rusza nowoczesny elektroniczny system poboru opłat viaTOLL - bardziej sprawiedliwy i mniej uciążliwy dla firm transportowych

Chcesz wozić towar i eksploatować drogi w znacznie większym stopniu niż samochody osobowe - musisz płacić. Ta zasada obowiązuje od wielu lat w całym cywilizowanym świecie, również w Polsce. Tyle że u nas dopiero teraz nabierze formy godnej XXI wieku. Już 1 lipca do historii przejdą tradycyjne, papierowe winiety. Zastąpi je elektroniczny system poboru opłat drogowych viaTOLL. Dzięki niemu kierowcy i właściciele firm transportowych nie będą musieli pamiętać o wykupie winiet, możliwa będzie bieżąca kontrola wydatków i tras, po których poruszają się pojazdy. Na jego wprowadzeniu skorzysta też budżet państwa, przede wszystkim przez uszczelnienie systemu poboru opłat - oszukanie skomplikowanej elektroniki i komputerów jest bowiem praktycznie niemożliwe.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.