Lotniska grają z nami w ruletkę
Transport
Nadciąga fala inwestycji lotniskowych. Modernizację płyt zapowiedziano już w trzech największych portach: w Warszawie, Krakowie i Katowicach. - Pasażerowie wybierający się w podróż powinni śledzić komunikaty lotnisk - przestrzega Bartłomiej Sosna, analityk firmy doradczej PMR.
Można się spodziewać wielu odwołanych lotów. Przedstawiciele portów lotniczych przyznają, że będą utrudnienia. Roboty budowlane w Krakowie ograniczą przepustowość układu pola manewrowego lotniska. W Warszawie ucierpią mieszkańcy, szczególnie dzielnic Ursynów i Ursus.
Łukasz Sikora z lotniska Jasionka w Rzeszowie zapewnia, że problemy skończą się przed wakacjami. Tam inwestycję wartą ponad 60 mln zł kończy Max Bogl. Ta sama firma ma też zlecenia w Krakowie. W Warszawie i Katowicach do budowy przygotowuje się Budimex.
Linie lotnicze są pełne obaw, czy nie powtórzy się scenariusz sprzed dwóch lat, gdy w warszawskim porcie naprawiano skrzyżowania dróg startowych. Ruch był sparaliżowany przez kilka weekendów z rzędu. Obawy potęgują ostatnie wydarzenia w Jasionce, w której remont pasa kończył się w marcu kilkoma odwoływanymi lotami Ryanair. Okazało się bowiem, że modernizacja części drogi startowej zakłóciła pracę systemów naprowadzających samoloty.
Cezary Pytlos
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu