Zostać krezusem po filozofii? To możliwe
Osoby niepracujące przed uzyskaniem tytułu magistra zarabiają na początku ok. 30 proc. mniej niż ich aktywni zawodowo koledzy z roku. Taki wniosek płynie z analizy danych o ekonomicznych losach absolwentów polskich szkół wyższych.
Są one gromadzone w ramach systemu (ELA), który został stworzony przez polskich badaczy. Od 2014 r. poddano analizie sytuację ponad 1,1 mln absolwentów krajowych uczelni. Dane pozyskiwane są z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz zintegrowanego systemu informacji o nauce i szkolnictwie wyższym, czyli POL-onu.
Resort nauki zaprezentował właśnie rezultaty trzeciej edycji pomiaru, obejmującej absolwentów uczelni wyższych, którzy uzyskali dyplom w 2016 r.
– Najnowsze wyniki przedstawiamy w momencie, kiedy wielu absolwentów szkół średnich stoi przed decyzją o swojej przyszłości. W dużej mierze zależy ona od tego, czy wybiorą kierunek studiów, który pozwoli im rozwinąć potencjał. System ELA stworzyliśmy, by nieco ułatwić ten proces – mówił podczas prezentacji Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
– System Ekonomicznych Losów Absolwentów w umiejętny sposób przetwarza dane, którymi dysponuje państwo. Dzięki nim wiemy, jaka jest efektywność kształcenia na polskich uczelniach wyższych w aspekcie zatrudnienia – twierdził z kolei Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przekonywał jednocześnie, że ELA to pomocne narzędzie nie tylko dla osób, które zastanawiają się nad wyborem studiów, ale także dla uczelni.
– Z roku na rok obejmujemy coraz szerszy krąg absolwentów. Prezentujemy również nowe informacje i to w ciekawy sposób. Przykładowo w tej edycji przygotowaliśmy infografiki, na których można sprawdzić, jaką część okresu po studiach absolwenci spędzili na różnych aktywnościach tj. pracy, opiece nad dziećmi czy dokształcaniu się – mówił prof. Mikołaj Jasiński z UW. Wynika z nich, że na przykład osoby, które w 2016 r. ukończyły studia II stopnia (magisterskie) w pierwszym roku po dyplomie najwięcej godzin poświęciły na pracę (74,2 proc. czasu) i dalsze kształcenie (10,4 proc.).
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.