Dziennik Gazeta Prawana logo

Ochotnicy mogą wnioskować o udział w kwalifikacji wojskowej

1 lipca 2018
Ten tekst przeczytasz w 9 minut

Mundurowi W przyszłym roku po raz czwarty odbędzie się kwalifikacja wojskowa, która zastąpiła pobór. Termin jej ogłoszenia wyznaczony został na 20 stycznia 2012 r. Ma trwać od 6 lutego do 30 kwietnia. Osoby stawiające się przed komisją muszą przedstawić dokument tożsamości

Od 2010 roku w armii służą tylko żołnierze zawodowi służby stałej i kontraktowej. Wspierają ich żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych. W tym okresie nie ma obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej. Pobór został zastąpiony kwalifikacją wojskową.

Mężczyźni po ukończeniu 19 lat będą się stawiać do tej kwalifikacji obowiązkowo. Ci, którzy nie będą chcieli wstępować do wojska, zostaną przeniesieni do rezerwy.

Wojewodowie ogłaszają przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na obszarze województwa w drodze obwieszczeń. Są one wywieszane w miejscach najbardziej uczęszczanych i widocznych, w sposób przyjęty na danym terenie. Wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast wzywają osoby wskazane w rozporządzeniu z 27 października 2011 r. w sprawie kwalifikacji do stawienia się do kwalifikacji wojskowej, wysyłając im wezwania. Muszą je doręczyć co najmniej na siedem dni przed wyznaczonym terminem. Należy pamiętać, że nieotrzymanie wezwania nie zwalnia takiej osoby od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu. Powyższe rozporządzenie określa roczniki objęte kwalifikacją. Z kolei termin jej przeprowadzenia określają gminy. Muszą go wyznaczyć w przedziale między 6 lutego a 30 kwietnia.

Osoba stawiająca się przed komisją wojskową powinna pamiętać o przedstawieniu członkowi komisji (reprezentującego wójta, burmistrza lub prezydenta) dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Z kolei członkowi komisji powiatowej lekarskiej powinna okazać dokumentację medyczną. Natomiast zgłaszający się do kwalifikacji powinien przedstawicielowi WKU przekazać fotografię o wymiarach 3 na 4 cm (jest ona umieszczana w książeczce wojskowej) oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie lub kontynuowanie nauki. Uprawnieni, którzy ponownie stawiają się do kwalifikacji i chcą zmienić przyznaną im kategorię wojskową, powinni przedstawić dowód osobisty, książeczkę wojskową oraz dokumenty medyczne, które mogą mieć wpływ na taką zmianę.

Kwalifikowani po stawieniu się do kwalifikacji wojskowej są z urzędu przenoszeni do rezerwy. Nie dotyczy to ochotników, którzy w przyszłości chcą wstąpić do armii.

Kwalifikacja wojskowa zajmuje się m.in. ustaleniem zdolności do służby zawodowej, wydawaniem książeczek wojskowych i przenoszeniem do rezerwy osób, które są wzywane do stawienia się przed nią. Przeprowadzają ją co roku wojewodowie przy pomocy szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz starostów, wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. W trakcie jej trwania komisja lekarska orzeka o stopniu zdolności do czynnej służby wojskowej osób stawiających się przed nią. Komisje lekarskie będą musiały być powołane nie później niż na 30 dni przed rozpoczęciem kwalifikacji wojskowej w poszczególnych województwach. Powiatowa komisja lekarska działa na obszarze powiatu (miasta na prawach powiatu).

Poddanie się kwalifikacji wojskowej jest przede wszystkim ważne dla ochotników, którzy chcą wstąpić do armii. Brak orzeczenia lekarskiego o zdolności do służby i poświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej tę drogę zamyka. Jest też przeszkodą do wstąpienia do tzw. służby przygotowawczej na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych. Kwalifikacja jest też ważna dla tych, którzy nie stawiali się wcześniej do poboru lub kwalifikacji, a chcą służyć w innych formacjach mundurowych, np. w policji.

Ochotnicy, jeśli mają ukończone 18 lat, mogą już wnioskować o udział w kwalifikacji. Warto też przypomnieć, że mężczyźni, którzy ukończyli ten wiek, nie muszą (tak jak było w czasie obowiązywania poboru) osobiście zgłaszać się do rejestracji na potrzeby obowiązku obrony. Tę czynność wykonuje gmina na podstawie danych z bazy PESEL.

mężczyźni urodzeni w 1993 roku oraz w latach 1988 - 1992, którzy nie mieli określonej kategorii wojskowej,

osoby urodzone w latach 1991 - 1992, które zostały uznane ze względu na stan zdrowia za czasowo niezdolne do odbycia służby wojskowej,

osoby urodzone w latach 1991 - 1992, które złożyły wnioski o ponowne ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej, jeżeli nie zostały wcześniej przeniesione do rezerwy,

kobiety urodzone w latach 1988 - 1993, które w roku szkolnym 2011/2012 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych,

osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeśli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Artur Radwan

artur.radwan@infor.pl

Par. 1 - 3 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra obrony narodowej z 27 października 2011 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2012 roku (Dz.U. nr 245, poz. 1463). Weszło w życie 1 grudnia br.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.