Dziennik Gazeta Prawana logo

Czołgi z USA wzmocnią wschodnią flankę NATO

3 lipca 2018

W lutym do Europy Środkowo-Wschodniej ma trafić 4,5 tys. żołnierzy zza oceanu. Będzie to trzecia brygada armii USA na naszym kontynencie

Do tej pory na stałe w Europie stacjonowały dwie amerykańskie brygady: jedna we Włoszech (spadochroniarze), druga w Niemczech (lekka zmechanizowana). Wczoraj agencja prasowa Associated Press, powołując się na anonimowe źródło w Pentagonie, poinformowała, że w lutym przyszłego roku do Europy Środkowo-Wschodniej zostanie przysłana kolejna brygada. Tym razem pancerna. W tym przypadku nie mówi się o "stałej obecności" i "stałych bazach" (to wiązałoby się m.in. z przeprowadzką rodzin żołnierzy i tworzeniem zaplecza). Żołnierze będą się zmieniać co mniej więcej dziewięć miesięcy. Z perspektywy Amerykanów pod względem długości można to porównać do standardowego wyjazdu na misję, np. do Afganistanu.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.