Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Bezpieczeństwo

Nowe stare samoloty dla wojska

Herkulesy będą miały co najmniej 20 lat
Herkulesy będą miały co najmniej 20 lat
3 września 2019
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Na targach zbrojeniowych w Kielcach ogłoszono, że Polska chce kupić pięć używanych samolotów C-130H Herkules. Do USA skierowaliśmy również zapytanie ofertowe o pociski przeciwpancerne Javelin

– To są statki powietrzne młodsze od tych, których używa obecnie Wojsko Polskie. Wzmocnią możliwości bojowe – stwierdził wczoraj Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Chodzi o zakup pięciu samolotów transportowych, których wiek będzie wynosił co najmniej 20 lat. Nie podano konkretów co do wartości zamówienia i czasu dostaw. Wiadomo, że statki mają być zmodernizowane, jednak nie jest jasne, w jakim zakresie. Od 10 lat w siłach powietrznych służy pięć używanych wcześniej w USA Herkulesów, ale w starszej wersji. Dziś są już bardzo wysłużone i wkrótce mogą zostać wycofane ze służby. Ich zakup został sfinansowany przez bezzwrotną pożyczkę z USA. Najpewniej teraz zostanie zastosowany podobny mechanizm – polska strona zapłaci za modernizację.

Drugą kwestią, którą zapowiedział Błaszczak, jest skierowanie zapytania ofertowego w sprawie zakupu przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Chodzi o 60 wyrzutni i 180 pocisków, które mają trafić do Wojsk Obrony Terytorialnej. – Temat ciągnie się od wielu miesięcy. WOT podkreśla, że na przeszkolenie operatora potrzeba bardzo mało czasu. Krytycy natomiast mówią, że pocisk można odpalić tylko jedną metodą – wystrzel i zapomnij. Używane już w Wojsku Polskim PPK Spike mogą na każdym etapie przerwać misję bądź zmienić cel. Javeliny nie – stwierdza Mariusz Cielma, redaktor naczelny miesięcznika „Nowa Technika Wojskowa”. – Jak na plany tworzenia WOT mówiące o 17 brygadach i 50 tys. żołnierzy, wychodzi po 3 wyrzutnie na brygadę. Nie jest to licząca się odpowiedź na rosyjskie czołgi – dodaje.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.