Dziennik Gazeta Prawana logo

Czy za zleceniobiorcę trzeba naliczać składki od przychodu

10 grudnia 2009

Zatrudniamy zleceniobiorcę. Został on zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i złożył oświadczenie, że umowa zlecenia stanowi dla niego jedyny tytuł do nich. Otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 10 zł za godzinę. W październiku zleceniobiorca pracował z powodu choroby tylko przez część miesiąca. Wynagrodzenie za październik w wysokości 900 zł zostało mu wypłacone w listopadzie. W listopadzie otrzymał również wynagrodzenie za listopad w kwocie 1,2 tys. zł. Czy w takiej sytuacji powinna być naliczona składka na FP?

Tak. Gdy wynagrodzenie w umowie zlecenia zostało ustalone w stawce godzinowej, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorcy stanowi przychód, jaki tej osobie został wypłacony. Nie ma w tym wypadku znaczenia, że w listopadzie osoba ta otrzymała wynagrodzenie za październik.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.