Dziennik Gazeta Prawana logo

Czy opłacać składkę od prowadzącego działalność

22 października 2009

Zatrudniamy w spółce jawnej pracownika, który ukończył 55 lat. Pracuje on na 1/4 etatu, zarabiając brutto 500 zł. Od 1 października rozpoczął działalność gospodarczą. Czy należy za niego opłacić składkę na FP?

Jeżeli z działalności opłacana jest składka od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (382,80 zł), to łączna podstawa wymiaru składek ubezpieczeniowych jest niższa od minimalnego wynagrodzenia (w 2009 r. wynosi 1276 zł) i składka na FP z żadnego z tych tytułów nie powinna być opłacana. Gdy z działalności opłacana jest składka od 60 proc. przeciętnej płacy (w 2009 r. 1915,80 zł), to łączna podstawa wymiaru składek jest wyższa od minimalnego wynagrodzenia i składka na FP powinna być opłacana i z umowy o pracę, i z prowadzonej działalności.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.