Dziennik Gazeta Prawana logo

Czy można złożyć korektę, aby odzyskać nadpłatę

22 października 2009

Za kobiety, które w połowie roku ukończyły 55 lat, i za mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat, błędnie opłaciliśmy składki za lipiec i sierpień. Czy możemy złożyć korektę?

Jeżeli pracownik lub zleceniobiorca był zatrudniony u płatnika przed 1 lipca i przed tą datą ukończył 55 lat - kobieta, lub 60 lat - mężczyzna, to począwszy od przychodów wypłaconych w lipcu składki na FP i FGŚP nie powinny być już naliczane. Jeżeli płatnik błędnie naliczył i opłacił te składki za lipiec i sierpień, powinien złożyć korektę deklaracji rozliczeniowej składanej za te dwa miesiące. Po złożeniu korekty deklaracji na koncie płatnika powstanie nadpłata składek. Jeżeli płatnik nie ma żadnych zaległości w ZUS, to kwota nadpłaconych składek powinna zostać przez płatnika odliczona od kwoty składek należnych na FP i FGŚP w najbliższym terminie płatności.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.