Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Czy ponownie trzeba obliczyć wymiar zasiłku

24 listopada 2010

Podstawy wymiaru zasiłku nie oblicza się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków, zarówno tego samego, jak i innego rodzaju, nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe.

Czytelnik jest pracownikiem naukowym.

- Kiedy trzeba ponownie obliczyć wymiar zasiłku - pyta pan Jan z Łodzi.

Podstawy wymiaru zasiłku nie oblicza się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków, zarówno tego samego, jak i innego rodzaju, nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków dla pracowników naukowych i badawczo-technicznych instytutów badawczych za okres po 30 września 2010 r., którzy byli wcześniej niezdolni do pracy z powodu choroby, macierzyństwa lub sprawowania opieki, przepis art. 43 ustawy dotyczący ustalania podstawy wymiaru zasiłku nie ma zastosowania. Za okres niezdolności do pracy z powodu choroby, macierzyństwa lub sprawowania opieki, za który pracownicy ci otrzymali wynagrodzenie na podstawie art. 60 ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych, nie przysługiwało im prawo do zasiłku, więc podstawa wymiaru zasiłku nie była ustalana.

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512).

Wyjaśnienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ww.zus.pl).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.