Czy opłacać składki od talonów na posiłki
Finansujemy ze środków obrotowych talony dla naszych pracowników i zleceniobiorców. Nabywają na ich podstawie posiłki w placówkach gastronomicznych. Czy od wartości tych talonów powinny być opłacane składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?
ekspert od ubezpieczeń społecznych
Nie. Płatnik składek może udostępniać swoim pracownikom, zleceniobiorcom posiłki w stołówce zakładowej lub przekazywać talony (kupony, bony) uprawniające do ich zakupu w lokalach gastronomicznych, restauracjach, barach. Od wartości finansowanych posiłków udostępnianych do spożycia (bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu) do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 190 zł nie opłaca się składek. Omawiane wyłączenie z podstawy wymiaru składek stosuje się także po nowelizacji rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r., która weszła w życie 1 sierpnia 2010 r., do zleceniobiorców.
Par. 2 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu