Dziennik Gazeta Prawana logo

Komu należy się zasiłek macierzyński z tytułu przysposobienia

26 stycznia 2011

Ubezpieczony, który przysposobił dziecko przed 1 stycznia 2011 r. i przed tą datą nie korzystał z zasiłku macierzyńskiego z tytułu przysposobienia, jest uprawniony do zasiłku macierzyńskiego po tej dacie.

Czytelnik przysposobił dziecko dwa lata temu.

- Czy mam prawo do zasiłku - pyta pan Piotr z województwa łódzkiego.

Jak wyjaśnił Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ubezpieczony, który przysposobił dziecko przed 1 stycznia 2011 r. i przed tą datą nie korzystał z zasiłku macierzyńskiego z tytułu przysposobienia, za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego jest uprawniony do zasiłku macierzyńskiego po 1 stycznia 2011 r.

W wyjaśnieniach ZUS przedstawiono następujący przykład: pracownik przysposobił dziecko urodzone 12 marca 2009 r. i wystąpił do pracodawcy o udzielenie urlopu ojcowskiego od 1 do 7 lutego 2011 r. Postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka uprawomocniło się 5 lutego 2010 r. Pracodawca udzielił pracownikowi urlopu ojcowskiego na okres od 1 do 5 lutego 2011 r., tj. do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego o przysposobieniu dziecka. Za okres urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński.

Jak wynika z wyjaśnień ZUS, pracownik ojciec wychowujący dziecko, korzystający od 1 stycznia 2012 r. z urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia ma prawo do części urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym a dotychczasowym wymiarem urlopu ojcowskiego. Części urlopu ojcowskiego udziela pracodawca bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w dotychczasowym wymiarze, na pisemny wniosek składany przez pracownika w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z takiej części urlopu.

ZUS zaprezentował następujący przykład: pracownik, który przysposobił dziecko urodzone 15 czerwca 2010 r., przebywa na urlopie ojcowskim i ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 1 tygodnia od 28 grudnia 2011 r. do 3 stycznia 2012 r. Na wniosek pracownika złożony 31 grudnia 2011 r. pracodawca udzielił mu części urlopu ojcowskiego w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym a dotychczasowym wymiarem urlopu ojcowskiego, tj. od 4 do 10 stycznia 2012 r. Za okres udzielonego urlopu ojcowskiego pracownik jest uprawniony do zasiłku macierzyńskiego.

Jak podkreślono w wyjaśnieniach ZUS, zasada ta ma odpowiednie zastosowanie do ubezpieczonych niebędących pracownikami, którzy pobierają zasiłek macierzyński 1 stycznia 2012 r.

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Art. 1821 - 184 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Wyjaśnienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (www.zus.pl).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.