Dziennik Gazeta Prawana logo

Zagranie cudzego koncertu nie jest dziełem. Trzeba zapłacić składki na ZUS

26 czerwca 2018

ORZECZNICTWO

Artystyczne wykonanie cudzych utworów przez muzyka nie może być uznane za dzieło. Nie jest on samodzielnym twórcą, nie ma wpływu na aranżację wykonania, a w czasie występu był podporządkowany dyrygentowi. Z tego powodu organizator koncertu ma obowiązek zapłacenia składek jak od umowy zlecenia. Tak uznał Sąd Najwyższy, oddalając skargę kasacyjną szczecińskiej instytucji kulturalnej.

Powodem sporu między Zamkiem Książąt Pomorskich a ZUS była jednorazowa umowa o dzieło opiewająca na 280 zł. Za taką kwotę zgodziła się wystąpić młoda artystka w czasie festiwalu organowego 28 czerwca 2009 r. Za wykonanie swojej pracy otrzymała umówione wynagrodzenie na podstawie przedłożonego rachunku. Zakład zainteresował się umową o dzieło dopiero 13 marca 2013 r. Po zbadaniu treści kontraktu uznał, że instytucja ma obowiązek zapłacenia składek na ubezpieczenie społeczne wraz z zaległymi odsetkami.

Organizator festiwalu odwołała się od tej decyzji. Wskazano, że przedmiotem umowy było przygotowanie i wykonanie koncertu organowego wraz z zespołem. Podkreślono, że zamek nie zatrudnia muzyków i solistów na podstawie umów o pracę, ale z uczestnikami koncertów zawiera tylko umowy o dzieło. Każdy artysta zaś był zatrudniany przez organizatora do wykonania określonego koncertu. Zamek jednak przegrał. Sąd Apelacyjny w Szczecinie (Sygn. akt III AUa 6/15) uznał, że ZUS miał rację, twierdząc, że w tym przypadku artystka wykonała tylko usługę, od której obowiązkowe jest opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne. O dziele zaś można mówić tylko wówczas, jeśli koncertowi można przypisać cechy utworu. Te warunki spełniałoby jednakże tylko wykonanie przez zainteresowaną utworu muzycznego o charakterze niestandardowym, niepowtarzalnym, wypełniającym kryteria twórczego i indywidualnego dzieła. Natomiast zwolnieniu z ubezpieczeń społecznych nie podlegają działania wymagające co prawda określonych umiejętności i talentu, ale mające charakter odtwórczy.

Bożena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

ORZECZNICTWO

Wyrok SN z 10 stycznia 2017 r., sygn. akt III UK 53/16.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.