Dziennik Gazeta Prawana logo

Chałupnicy zapłacą wyższe składki do ZUS

27 lutego 2009

Już od 1 marca 18 tys. chałupników będzie płaciło wyższe składki na ubezpieczenie społeczne. Osoba, która wykonuje pracę nakładczą i jednocześnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, zapłaci składki emerytalne i rentowe od podstawy równej co najmniej najniższej podstawie wymiaru składek dla osób prowadzących firmę. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tych osób w 2009 roku stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 1915,80 zł (60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w 2008 roku). Chałupnicy zapłacą 373,96 zł składki emerytalnej i 114,95 zł rentowej. Podstawą prawną opłacania wyższych składek jest nowy ust. 2b art. 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.), który wchodzi w życie 1 marca.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.