Dziennik Gazeta Prawana logo

Kary za niezgłoszenie pracowników

5 stycznia 2010

Płatnicy składek, którzy nie zapłacą terminowo składek do Funduszu Emerytur Pomostowych, będą ścigani przez ZUS, który może złożyć do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że składki do Funduszu Emerytur Pomostowych opłacane za osoby wykonujące prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze będą traktowane jak pozostałe składki na ubezpieczenia społeczne. Płatnicy mają więc obowiązek opłacania ich do FED w określonych ustawowo terminach - tych samych co pozostałe składki na ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorcy, którzy tego nie zrobią, muszą się liczyć, że z egzekucją składek oraz naliczaniem odsetek za zwłokę przez ZUS. W praktyce oznacza to, że nieprzekazanie nowych składek do FED w ustawowym terminie płatności lub ich zapłacenie w niepełnej wysokości spowoduje naliczanie odsetek za każdy dzień zwłoki. Wysokość i zasady ustalania odsetek określa ustawa Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.