Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo pracy

W piśmie do podwładnego można wskazać datę rozwiązania umowy

29 stycznia 2013
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Pracownik poinformował pracodawcę telefonicznie, że wykorzystuje dzień urlopu na żądanie, ale przez kolejnych kilka dni nie stawił się w pracy. Pracodawca zamierza rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Czy w oświadczeniu w tej sprawie, które pracodawca wyśle pocztą, można wskazać datę rozwiązania umowy?

@RY1@i02/2013/020/i02.2013.020.18300080f.802.jpg@RY2@

Agnieszka Lechman-Filipiak partner, DLA Piper Wiater

Pisemne oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia nie musi wskazywać terminu ustania stosunku pracy. Skutek ten następuje bowiem w dniu dojścia oświadczenia do adresata w sposób umożliwiający mu zapoznanie się z jego treścią. Może to być np. dzień wręczenia pracownikowi oświadczenia, a w przypadku nieobecnego w pracy - dzień odebrania pisma w urzędzie pocztowym.

Jeżeli oświadczenie pracodawcy będzie wskazywało termin rozwiązania umowy przypadający przed datą jego dojścia, umowa rozwiąże się w dniu otrzymania oświadczenia, a nie tym wskazanym przez pracodawcę. Określenie daty wcześniejszego rozwiązania umowy nie wpływa na skuteczność oświadczenia pracodawcy. Ponadto wskazanie wcześniejszej daty nie stanowi naruszenia przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w rozumieniu art. 56 par. 1 k.p. (uchwała SN z 6 października 1998 roku, III ZP 31/98).

Pracodawca może natomiast podać w swoim oświadczeniu inny termin ustania stosunku pracy niż jego dojście do wiadomości pracownika, ale może to uczynić tylko ze skutkiem na przyszłość (uchwała 7 sędziów SN z 9 września 1999 r., III ZP 5/99).

Jeśli pracownik odmawia odbioru oświadczenia doręczanego listem poleconym, dzień odmowy uważa się za ten, w którym pismo doręczono, a umowa - rozwiązała się. Jeśli natomiast przesyłka nie zostanie odebrana w terminie w urzędzie pocztowym, uważa się ją za skutecznie doręczoną po upływie 14 dni od dnia zawiadomienia o przesyłce. Pracownik może jednak obalić to domniemanie i zakwestionować możliwość jej odebrania, a tym samym - zapoznania się z treścią pisma pracodawcy. Takie ryzyko występuje np. w sytuacji, gdy pracownik przebywał w szpitalu.

not. LG

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.