Dziennik Gazeta Prawana logo

Sąd nie może podwyższyć oceny okresowej

26 października 2016

Jestem pracownikiem służby cywilnej. Ostatnia ocena okresowa zamiast po 24 została dokonana właściwie po 7 miesiącach. Tak długo bowiem pełni swoją funkcję mój obecny przełożony. Wprawdzie zwrócił się on o wystawienie oceny przez poprzednią szefową, ale nie jestem pewien, czy tę ocenę uwzględnił. Uważam, że zamiast oceny "na poziomie oczekiwań" powinienem otrzymać ocenę "powyżej poziomu oczekiwań". Złożyłem sprzeciw do dyrektora generalnego urzędu. Ten jednak nie uwzględnił sprzeciwu. Czy mogę w sądzie skutecznie dochodzić zmiany oceny okresowej?

Nie. Członek korpusu służby cywilnej nie może skutecznie się domagać od sądu, aby ten dokonał podwyższenia uzyskanej oceny okresowej. Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z 23 maja 2016 r. (sygn. akt III APa 7/14), sąd pracy nie ma kompetencji do merytorycznego rozstrzygania o zasadności pozytywnych ocen przyznanych urzędnikowi służby cywilnej. W istocie zakres upoważnienia sądu obejmuje wyłącznie kontrolę tego, czy pracodawca zachował i zastosował przepisy proceduralne dotyczące przeprowadzenia oceny okresowej.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.