Wiadomości z pierwszej ręki
Przewodnie hasło to zmiany w promocji zatrudnienia. We wczorajszym dodatku Samorząd i Administracja zamieściliśmy dodatek specjalny o tym, czy będzie rewolucja w urzędach pracy. Dziś kontynuujemy tematykę i w specjalnym dodatku piszemy, co zyska pracodawca na współpracy z pośredniakiem.
Obie części przedstawiają konsekwencje zmian ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która wchodzi w życie już 27 maja. Obie zostały przygotowane we współpracy z samym autorem zmian, czyli Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, zatem informacje w nich zawarte to wiadomości z pierwszej ręki.
Dla pracodawców ważne jest, że rozszerzony został katalog instrumentów, z jakich mogą korzystać przy zatrudnianiu bezrobotnego. To, że pojawiły się np. pożyczka na utworzenie miejsca pracy oraz bon stażowy, nie oznacza, że dotychczasowe refundacje kosztów doposażenia i wyposażenia stanowiska dla bezrobotnego oraz staże zniknęły. Zarówno nowe, jak i stare formy pomocy będą funkcjonować obok siebie, a w dodatku opisujemy każdą z nich.
Jednak nie zajmujemy się dziś tylko nowelizacją promocji zatrudnienia. W numerze wiele innych artykułów. Polecam ten poświęcony problemom, jakie mają pracodawcy z wypłatą wynagrodzenia w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, jeśli pracownik wynagradzany jest np. prowizyjnie. Okazuje się, że sprawa nie jest oczywista, ale na szczęście resort pracy planuje zmiany.
Nie jest jasne także i to, czy należy opłacać składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za osobę, która łączy wykonywanie pracy z korzystaniem urlopu rodzicielskiego. Większość ekspertów jest zdania, że nie powinno się wtedy opłacać składek, ale resort pracy ma odmienne zdanie. Warto zapoznać się z argumentacją każdej ze stron.
Dla tych pracodawców, którzy przystąpili do akcji "2 godziny dla Rodziny" i 15 maja skrócili swoim pracownikom czas pracy, przypominamy jak je rozliczyć.
Z kolei w dodatku Ubezpieczenia i Świadczenia anlizujemy, czy nowa wersja programu Płatnik rzeczywiście wprowadza ulepszenia. Po szczęściu miesiącach jej działania okazuje, że nie. Dodatkowo kolejny odcinek cyklu Wątpliwości w zasiłkach, a dziś - jak rozliczyć nadpłatę zasiłku macierzyńskiego.
Zapraszam do lektury!
@RY1@i02/2014/098/i02.2014.098.217000100.802.jpg@RY2@
Katarzyna Dąbrowska redaktor prowadząca
Katarzyna Dąbrowska
redaktor prowadząca
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu