O biotechnologii przy okrągłym stole
Jaka jest dziś kondycja polskiej biotechnologii? To pytanie warto zadać właśnie dziś, w szczycie pandemii SARS-COV-2, kiedy społeczeństwo z zapartym tchem śledzi wyniki prac biotechnolog ó w w oczekiwaniu na nowe, doskonalsze testy diagnostyczne, leki i szczepionki na COVID-19. Czy i pod jakimi warunkami polscy naukowcy, kt ó rzy mają na swoim koncie wiele znaczących osiągnieć, będą mogli na rodzimym gruncie, w komfortowy spos ó b, wdrażać swoje odkrycia? Jakiego wsparcia potrzebowałyby sp ó łki biotechnologiczne? Jak sprawić, aby z niewielkich start-up ó w wyrastały polskie jednorożce? Do dyskusji na ten temat zaprosiliśmy ekspert ó w znających tę branżę - naukowc ó w i biznesmen ó w. Zaproponowaliśmy pięć zagadnień.
1 Czy Państwa zdaniem kształcenie fachowców w dziedzinie biotechnologii na naszych uczelniach jest właściwe. Kierunków nie brakuje, ale czy programy kształcenia są optymalne? Jeśli nie - to co należy zmienić?
2 Co z finansowaniem badań? Czy proces wybierania projektów i celów, na które wykłada się publiczne środki, jest dobrze zaprojektowany? Jak zbalansować nakłady na badania podstawowe i te, które mogą szybko przełożyć się na wdrożenia?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.