Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Najnowszy gadżet Apple’a to problem dla pecetów

28 czerwca 2018

SZAŁ TOWARZYSZĄCY iPADOWI zaczyna wpływać na zakupy komputerów osobistych

Konsumenci mają problemy z decyzją, które urządzenie kupić.

Sprzedaż pecetów wzrosła w trzecim kwartale znacznie mniej, niż oczekiwano, bo konsumenci zwlekają z decyzją, zastanawiając się, czy zamiast tego nie kupić tabletu - twierdzi Gartner. Ta firma badawcza podała, że globalne dostawy nowych pecetów wzrosły w trzecim kwartale o 7,6 proc., do 88,3 mln sztuk, wobec prognozowanego wzrostu o 12,7 proc.

Gartner i IDC, inna firma badawcza, twierdzą, że pojawiają się dowody, iż szał wokół tabletów powoduje, że klienci przyjmują wyczekującą postawę. Niestabilna sytuacja gospodarcza i zagrożenie cięciami wydatków publicznych w Europie Zachodniej także wpływają na nastroje konsumentów.

- Apple podniósł status tabletu - powiedział Ranjit Atwal, dyrektor ds. badań w Gartnerze. Analitycy mówią, że nie ma dowodów, że tablety bezpośrednio kanibalizują sprzedaż pecetów.

W porównaniu do szumu wokół iPada sprzedawcy komputerów osobistych nie mają do zaoferowania żadnej wielkiej premiery, która pomogłaby rozreklamować ich produkty, tak jak to w zeszłym roku było z Windows 7.

- Ci, którzy kupują tablety pierwsi, chętnie sięgają po nowe technologie - powiedział Atwal. IDC podał, że dostawy pecetów wzrosły o 11 proc., do 89,7 mln sztuk, o 3 pkt proc. poniżej oczekiwań firmy.

Bob ODonnell, wiceprezes ds. klientów w IDC, powiedział, że pojawiają się dowody zmęczenia konsumenckiego notebookami i netbookami. Konsumenci, którzy wcześniej kupowali pecety do domów i drugie urządzenie przenośne, mogą teraz chcieć zastąpić netbooki tabletami.

Dodał, że o ile iPad miał pewien negatywny wpływ na rynek netbooków, efekt nowości towarzyszący urządzeniu pomógł również zwiększyć sprzedaż maców i przesunął Applea na trzecią pozycją na rynku amerykańskim za HP i Dellem.

IDC podał, że we wrześniu pojawiły się oznaki ożywienia popytu, na co wskazywał również Intel w swoim raporcie kwartalnym opublikowanym w zeszłym tygodniu.

Zarówno według IDC, jak i Gartnera HP utrzymał pozycję lidera na globalnym rynku pecetów 17,5-proc. udziałem. Acer wskoczył na drugie miejsce, a Dell spadł na trzecie.

Współpraca Chris Nuttall

Tłum. TK

© The Financial Times Limited 2010. All Rights Reserved

Mary Watkins

"Financial Times"

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.