Tradycja i nowoczesność bankowości
Podkarpacki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Sanoku, będąc jednym z najstarszych (140 lat) i największych banków spółdzielczych w Polsce, należy do grona liderów wprowadzania najnowocześniejszych technologii, zwłaszcza w zakresie bankowości elektronicznej. Jako pierwszy w Polsce uruchomił bankomat biometryczny, a wkrótce wprowadzi usługę kart zbliżeniowych. Elementy te wpisują się w nowoczesny pakiet usług bankowości elektronicznej, za które PBS otrzymał złote godło QI 2010. To czwarte z rzędu wyróżnienie dla banku w tym Programie.
PBS, będąc bankiem regionalnym,
należy do ogólnopolskiej czołówki
w zakresie wprowadzania nowoczesnych technologii,
wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów. - Naszym
nadrzędnym celem jest wprowadzanie takich technologii,
które usprawnią codzienną obsługę
klientów, ułatwią dostęp do produktów
i zwiększą bezpieczeństwo dokonywanych
transakcji - mówi Lesław Wojtas, prezes zarządu
PBS.
M.in. stawiając na światowy poziom usług i technologii, dalece wykraczając poza polskie standardy, wprowadził bankomat biometryczny. To innowacyjne rozwiązanie uwierzytelnienia użytkownika (poprzez skanowanie układu naczyń krwionośnych palca), najskuteczniej zabezpieczające przed przestępstwami bankomatowymi. PBS jako pierwszy bank w Polsce uruchomił taki bankomat.
To kolejny krok w rozwoju PBS, stawiającego na nowoczesne technologie i wzrost jakości oferowanych usług. - Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom, które pojawią się za kilkanaście miesięcy. Usługi bankowe zmierzać będą w kierunku bankowości mobilnej, wykorzystującej telefon komórkowy - prognozuje prezes Wojtas. - Oczywiście komputer i internet nie stracą na znaczeniu, ale komórka znacznie uprości dostęp do usług z uwagi na jej funkcjonalność, co zdecydowanie rozszerzy naszą ofertę bankowości elektronicznej.
Pakiet bankowości elektronicznej stanowi alternatywę wobec konieczności odbywania częstych wizyt w banku, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy, bezpieczny i komfortowy dostęp do rachunków oraz dokonywanie wielu czynności bankowych za pomocą różnych mediów.
Kolejną innowacyjną technologią PBS-u są karty zbliżeniowe - Technologia ta powoli wprowadzana jest w Polsce i w ciągu najbliższych 2 lat stanie się bardzo popularna - dodaje prezes podkarpackiego banku. - Przygotowujemy się również do stworzenia systemu, który będzie gwarantował bezpieczeństwo banku na następne 15 lat. Wyposażymy bank w takie systemy i programy, które będą stanowić monolit funkcjonowania, wspierając wymianę informacji, dokonywanie analiz, badań i prognozowanie. Opracowany przez nas system przygotowuje użytkowe narzędzia elektroniczne i niezbędne formalne regulacje.
Początki PBS sięgają 1871 r. kiedy powstało Powiatowe Towarzystwo Zaliczkowe w Sanoku. Na przestrzeni lat sieć PBS systematycznie się rozrastała i po konsolidacji banków spółdzielczych Podkarpacia (1997 r.) liczy dziś ponad 80 placówek, rozsianych na terenie całego województwa.
Stawiając na najnowocześniejsze mobilne technologie, bank nie zaniedbuje tradycyjnej formy obsługi klientów na najwyższym poziomie. Jest w trakcie kompleksowej modernizacji swoich placówek, dzięki czemu stanie się jeszcze bardziej otwarty i przyjazny dla klientów (m.in. likwidacja okienek, obsługa w pozycji siedzącej).
Dzisiejsza oferta banku zapewnia obsługę klientów indywidualnych, instytucjonalnych i jednostek samorządowych w pełnym zakresie (ROR-y, rachunki walutowe, lokaty, kredyty, karty płatnicze, polisy ubezpieczeniowe oraz fundusze kapitałowe). Do dyspozycji klientów oddana jest sieć ponad 4 tys. bezprowizyjnych bankomatów.
Bank wyemitował 25 mln obligacji i obecnie, jako jeden z pierwszych banków spółdzielczych w Polsce, przygotowuje się do debiutu na rynku obligacji GPW (Catalyst). Należy do zrzeszenia Banku Polskiej Spółdzielczości.
- uwierzytelnienie odbywa się poprzez przyłożenie palca do czytnika bez użycia karty i wpisywania PIN-u.
- dla klientów korporacyjnych - oprócz standardowych operacji, także m.in. funkcje elektronicznego podpisu i przelewy pakietowe.
- dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) - wszystkie standardowe operacje.
- SMS-owe powiadomienia o stanie rachunku, zmianie salda, kursach walut, historii operacji, polecenia przelewów.
- informacje o wysokości salda, historii operacji, aktualnych kursów walut, tabeli oprocentowania, zakładanie lokat lub dokonywanie przelewów.
- internetowe kioski multimedialne, umożliwiające pełną obsługę rachunku.
Magdalena Zastawnik
Jacek Majewski
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu